Karma weterynaryjna dla kota
Karma weterynaryjna dla kota - najlepszy wybór dla kotów z problemami zdrowotnymi
Karma weterynaryjna dla kota to dieta, która jest specjalnie opracowana w celu leczenia lub zapobiegania konkretnym schorzeniom zdrowotnym u kotów. Zazwyczaj karmy te zawierają wyselekcjonowane składniki, które pomagają w leczeniu chorób układu moczowego, nerek, wątroby, układu trawiennego, alergii czy otyłości.
Karma weterynaryjna powinna być zalecana przez weterynarza i podawana według jego zaleceń, ponieważ jest ona dobrana indywidualnie dla każdego kota w zależności od jego stanu zdrowia, wagi i wieku. Należy pamiętać, że podawanie karmy weterynaryjnej nie jest jedynym sposobem leczenia chorób, a jedynie jednym z elementów terapii.
Karma weterynaryjna powinna być podawana regularnie, w odpowiednich ilościach i bez dodatków, takich jak przysmaki czy gotowe posiłki. Ważne jest również, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.
Rodzaje karm weterynaryjnych dla kotów
Schorzenie nerek u kotów to jedna z najbardziej częstych chorób kota. Karmy dla kotów chorych na nerki charakteryzują się mniejszą zawartością fosforu oraz białka. Karmy zawierają odpowiednią ilość składników pokarmowych, które pomagają na skuteczne wspieranie leczenia Twojego kota.
Obok schorzenia u nerek, jedną z najbardziej częstych chorób u kota to choroba dróg moczowych kota. Przejawia się ona występowaniem kryształów cystynowych lub fosforanowych w układzie moczowym kota. Przygotowane karmy ze zmniejszoną ilość fosforu i białka, redukują powstawanie kamieni moczowych. Karma usuwa również bakterie z układu pokarmowego.
Karma przeznaczona dla kotów cierpiących na alergie. Schorzenie charakteryzują się nietolerancją pokarmową lub zmianami skórnymi. Oferowane karmy na alergię cechują się zawartością hydrolizowanego (oczyszczonego z alergenów) białka, lub zastąpienia mięs alergicznych na te lekkostrawne i nieuczulające.
Bardzo częstym przypadkiem u kotów są problemy żołądkowo-jelitowe u kota. Przejawia się to biegunkami, zaparciami lub wymiotami. Karma na żołądek i jelita dla kota charakteryzuje się tym, że ma bardzo lekkostrawne i łagodne składniki. Zawierają błonnik, przeciwutleniacze oraz inne składniki poprawiające prace całego układu pokarmowego kota.
Koty to łasuchy. Bardzo często po zabiegu kastracji lub sterylizacji koty posiadają większe łaknienie i tyją. Karma na otyłość u kota charakteryzuje się mniejszą zawartością tłuszczu, węglowodanów oraz kalorii. W zamian mają większą ilość białka. Należy karmić kota zgodnie z informacją podaną na opakowaniu producenta. Tylko takie karmienie przyniesie określony cel.
Karma weterynaryjna na chorą wątrobę u kota charakteryzuje się mniejszą ilości miedzi. Miedź często odkłada się w komórkach wątrobowych, powoli niszcząc jej strukturę komórkową. Prawidłowe działanie wątroby u kota działa na usuwanie toksycznych składników w organizmie. Karma charakteryzuje się wysoką smakowitością.
Cukrzyca u kota to bardzo groźna choroba. Nazwana jest powolną śmiercią. Karma charakteryzuje się obniżoną zawartością cukru, działa na prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej kota. Posiada odpowiednią ilość białka i węglowodanów, pozwalając na równomierne przyswajanie cukrów.
Po zabiegu sterylizacji lub kastracji gospodarka hormonalna kotów jest często zachwiana. Koty często mają obniżoną ilość energii i większe łaknienie. Powoduje to niekontrolowane przybieranie masy kota. Karma dla sterylizowanych kastrowanych kotów posiada zwiększona ilość energii oraz zmniejszoną ilość tłuszczu, oraz kalorii. Odpowiednia ilość składników odżywczych zapewnia prawidłowe działanie układu moczowego.
Karma dentystyczna dla kota pozwala na uniknięcie lub zniwelowanie chorób związanych z jamą ustną u kota. Choroby przyzębia i nieprzyjemny zapach to częste schorzenie u kotów. Karma na zęby posiada mniejsza ilość cukrów oraz specjalnie granulki, które ścierają kamień nazębny.
Choroby stawów u kota to schorzenie występujące głównie u kotów starszych. Karma dla kota z chorymi stawami zawiera w sobie odpowiednie składniki pozwalające na odbudowę i regenerację układu kostnego kota. Chondroityna i glukozamina wpływają korzystnie na kości i stawy kota.
Karma po zabiegu operacyjnym, w okresie rekonwalescencji pozwala na szybkie nabranie sił osłabionym kotom. Karma ma na zadaniu dostarczyć organizmowi dużej ilości energii w jak najmniejszej ilości pokarmu. Koty w tym okresie często nie mają apetytu, dlatego bardzo ważne jest, aby dostarczyć im skoncentrowane, wszystkie składniki odżywcze. Karma polecana jest również dla starszych, osłabionych kotów.
Karma na stres dla kota przewidziana jest dla kotów, które doświadczają sytuacji lękowych lub stresu. Pozwala na wspieranie klinicznego leczenia stresu. Karma uspokajająca działa kojąco na układ pokarmowy i skórę. W tych organach często następują objawy sytuacji lękowych u kota. Kompozycja specjalnych składników karmy pozwoli na leczenie stresu kota.
Gruczoł tarczycy jest bardzo ważny dla całego organizmu kota. Pozwala na prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej kota. Karma weterynaryjna dla kota na nadczynność tarczycy wpływa na leczenie tego gruczołu. Karma zawiera zwiększoną ilość jodu. Nadczynność tarczycy u kota to bardzo groźna choroba. Objawia się utratą masy i wylizywaniem sierści. Powoduje również stres, leki a czasem nawet agresję u kota.
Na nerki

Odpowiednia karma zawierająca dobrze dobrane składniki pokarmowe i mineralne pozwala na przedłużenie i poprawienie życia kota.
Drogi moczowe - kamienie

Karma na drogi moczowe / kamienie dla kotów ze schorzeniami dróg moczowych określane są zazwyczaj jako karma „urinary”.
Hipoalergiczne

Karma hipoalergiczna dla kotów z alergiami. Alergie u kotów to najczęściej występujące schorzenie u czworonogów.
Problemy żołądkowe

Karma na problemy żołądkowe dla kota są łagodne dla żołądka, powinny bez pożywieniem lekkostrawnym, bogatym w przeciwutleniacze oraz pełnym w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Otyłość

Karmy te cechują się niską zawartością kalorii oraz składnikami odpowiadającymi za spalanie tłuszczu.
Na wątrobę

Dobrze skomponowana karma „hepatic” potrafi sprawnie zregenerować i naprawić chorą wątrobę.
Cukrzyca

Karma na cukrzycę dla kota zapewnia prawidłową gospodarkę hormonalną kota odpowiedzialną za ilość cukrów w organizmie.
Sterylizacja / kastracja

Karma po sterylizacji i kastracji kierowane są dla kotów, głównie ze względu na ryzyko przybrania na wadze oraz zmniejszonej energii zwierzaka.
Dentystyczne - na zęby

Karma dentystyczna / na zęby dla kota to karma na choroby przyzębia lub przykry zapach z ust.
Na stawy

Karma na stawy dla kotów jest przeważnie dla kotów starszych lub z dużą nadwagą, koty niektórych ras mogą mieć również predyspozycje genetyczną do zwyrodnień stawów.
Rekonwalescencja

Karma na rekonwalescencję dla kotów w okresie po chorobowym pozwalają kotu w jak najszybszym czasie dojść do siebie.
Uspokajająca

Karma uspokajająca dla kotów jest dla zwierząt narażonych na sytuacje stresowe lub tych bardzo lękliwych.
Tarczyca

Prawidłowe działanie gruczołu tarczycy gwarantuje odpowiednie funkcjonowanie całego kociego organizmu. Nadczynność tarczycy u kota to częsta dysfunkcja.
Nadczynność tarczycy to sytuacja, w której mechanizm kontroli nie działa i gruczoł tarczowy w niekontrolowany sposób uwalnia do krwioobiegu hormony tarczycy. Mimo hamującego sygnału do przysadki i podwzgórza, które przestają uwalniać hormony nadrzędne, tarczyca nie reaguje, i w dalszym ciągu produkuje i uwalnia tyroksynę i trójjodotyroninę.